صفحه در حال بار گذاری است ...

در حال بار گذاری
نجات آب، تداوم زندگی
عناوبن کل اخبار
چهارشنبه 30 مرداد 1398
تعداد بازدید: 364
تعداد نظرات: 0

همت بلند شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای نجات نگین فیروزه ای ارومیه

همت بلند شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای نجات نگین فیروزه ای ارومیه

این مطلب را مهندس اسکندرپور  در مصاحبه با خبرنگار پیام آبفا عنوان کرد و افزود :  شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای نجات نگین فیروزه ای ارومیه گامهای موثری را برداشته است 

رئیس جمهور بارها از احیای دریاچه ارومیه سخن به میان آورده و این موضوع به قدری مهم و حیاتی بوده که وی در سخنرانی خود اعلام کرده است که" به هر قیمتی دریاچه ارومیه را احیا خواهیم کرد".

هر چند انتقاداتی بر نحوه عملکرد دولت تدبیر و امید مبنی بر احیای دریاچه ارومیه وجود دارد و منتقدان دولت، افزایش بارش های جوی را دلیل اصلی افزایش میزان آب دریاچه ارومیه اعلام کرده اند ولی با توجه به اقدامات انجام گرفته، به خوبی می توان به نقش پروژه های نجات بخشی دریاچه ارومیه، در احیای این دریاچه نیلگون پی برد.

در این میان شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی نیز به عنوان یکی از اعضای کارگروه احیای دریاچه ارومیه، توانسته با اجرای پروژه هایی که به عهده این شرکت گذاشته شده، گام بزرگی در احیای دریاچه ارومیه بردارد.

سال 92 بود که تشکیل  "کارگروه نجات دریاچه ارومیه" توسط هیأت وزیران به تصویب رسید و در این راستا طرح هایی در قالب طرح های نجات بخشی دریاچه ارومیه، پیشنهاد و به تصویب رسید که در این میان 19 طرح به عنوان طرح های اولویت دار برای نجات بزرگترین اکوسیستم طبیعی استان آذربایجان غربی انتخاب شدند.

در این میان، ستاد احیای دریاچه ارومیه بر اساس مجموعه بررسی های کارشناسی و تخصصی، چشم اندار خود را در سال 1402 شمسی، بازگشت دریاچه به تراز اکولوژیک قرار داد و به هر یک از سازمان ها و شرکتهای خدمات رسان عضو این ستاد وظایفی محول کرد تا طی 10 سال، این طرح ها را اجرایی کنند که در این میان شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی نیز به عنوان یکی از دستگاه های اجرایی استان ، پیشگام در اجرای طرح های محول شده این ستاد بود.

مهندس اسکندرپور ، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در مصاحبه با خبرنگار پیام آبفا گفت: سال 94 وظایفی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه به عهده شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گذاشته شد که بر این اساس شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای کمک به احیاء و  تامین بخشی از آب دریاچه ارومیه، کار خود را آغاز کرد.

مقداد اسکندرپور افزود: براین اساس مقرر شد تا سال 1400 حدود 105 میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده به حوزه دریاچه ارومیه رهاسازی شود که براین اساس پساب تصفیه شده تصفیه خانه های فاضلاب ارومیه، بوکان، سلماس، میاندوآب، مهاباد، نقده و گلمان ارومیه، به دریاچه نیلگون ارومیه رهاسازی می شود.

برای این منظور 63 میلیون مترمکعب در سال از ظرفیت موجود تصفیه فاضلاب ارتقاء خواهد یافت و 42 میلیون مترمکعب نیز ظرفیت جدید تصفیه فاضلاب ایجاد خواهد گردید .

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در این خصوص، افزود: تا به امروز توانسته ایم 63 هزار و 898 مترمکعب در شبانه روز بر ظرفیت پساب تصفیه شده استان افزوده و 300 کیلومتر شبکه جمع آوری  و انتقال جدید احداث کنیم و 6 ایستگاه پمپاژ نیز احداث و به بهره برداری برسانیم که برای تحقق این امر نیازمند ایجاد یک هزار و 100 کیلومتر شبکه فاضلاب، 30 واحد ایستگاه پمپاژ نیز نیاز است  که تا کنون در این طرح  300 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است  که 190 میلیارد تومان از طریق ستاد احیای دریاچه ارومیه و 110 میلیارد تومان دیگر از طریق منابع عمومی و اعتبارات داخلی شرکت گردیده است .

اسکندرپور ادامه داد: در حال حاضر 38 میلیون مترمکعب در ساعت از طریق تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، 7 میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه بوکان، 3 میلیون مترمکعب از طریق تصفیه خانه سلماس، 6 میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب میاندوآب، 8 میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب مهاباد، 7 میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب نقده و یک میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب گلمان ارومیه وارد دریاچه ارومیه می شود.

وی اعلام کرد: با اعتبارات تخصیص یافته سال 97 به مبلغ 468 میلیون ریال، تصفیه خانه فاضلاب گلمان در سال جاری و مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه در اردیبهشت ماه سال 98 به بهره برداری رسیده و با در نظر گرفتن پساب سایر تصفیه خانه های در مدار از جمله مدول اول و دوم تصفیه خانه های ارومیه، نقده، مهاباد، میاندوآب سلماس و بوکان حدود 70 میلیون متر مکعب پساب از طریق خطوط انتقال یا رودخانه ها به پیکره دریاچه ارومیه هدایت می شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه از طریق تصفیه خانه فاضلاب گلمان در حال حاضر یک میلیون مترمکعب در سال پساب تصفیه شده وارد دریاچه ارومیه می شود، گفت: طرح تصفیه خانه فاضلاب گلمان نیز یکی از این طرح ها بود که در مجموع 22 کیلومتر شبکه و خط انتقال و تصفیه خانه برای اتمام این طرح اجرایی شده است و در صورت استقرار جمعیت پیش بینی شده در شهرک گلمان، فقط از طریق این تصفیه خانه فاضلاب، 2.5 میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

وی با بیان اینکه این تصفیه خانه یکی از مدرن ترین تصفیه خانه های فاضلاب کشور است، ادامه داد: تصفیه خانه فاضلاب نقده نیز در حال بهره برداری بوده و پساب تصفیه شده از طریق این تصفیه خانه از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه وارد می شود.

این مسئول به برنامه های این شرکت در راستای اجرای طرح های نجات بخشی دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: امسال طرح تصفیه خانه فاضلاب ارومیه از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرایی می شود که براساس برنامه ریزی به عمل آمده شاهد بهره برداری از این طرح در سال جاری خواهیم بود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی به اعتبارات ستاد احیا برای اجرای طرح های محول شده به شرکت آب و فاضلاب شهری استان اشاره کرد و گفت: در این راستا امسال 30 میلیارد تومان از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه اعتبار به تصویب رسیده است.

تصاویر
  • همت بلند شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای نجات نگین فیروزه ای ارومیه
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

پیام ولایت

اطلاعیه
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی می باشد
طراحی و پشتیبانی: دفتر آمار و فن آوری اطلاعات
دی ان ان