صفحه در حال بار گذاری است ...

در حال بار گذاری
نجات آب، تداوم زندگی
عناوبن کل اخبار
یکشنبه 07 بهمن 1397
تعداد بازدید: 144
تعداد نظرات: 0

صنعت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در گذر 40 سال تاریخ انقلاب

صنعت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در گذر 40 سال تاریخ انقلاب

صنعت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در گذر 40 سال تاریخ انقلاب اسلامی

100 درصد جمعیت شهری آذربایجان غربی از نعمت آب شرب بهره مند هستند. شاید بارها این خبر را شنیده ایم و بی تفاوت از کنار آن رد شده ایم، ولی اگر وضعیت آب شرب و جمعیت بهره مند از این مایه حیات را در استان آذربایجان غربی و در اوایل انقلاب بررسی کنیم، به رقم بسیار قابل تاملی می رسیم.

میزان بهره مندی مردم این استان از آب شرب سالم و بهداشتی در سال 57 حدود 20 درصد بود، یعنی سال57 و در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، فقط یک پنجم جمعیت شهری استان از نعمت آب شرب بهره مند بودند.

در این میان تامین و اهمیت آب سالم و بهداشتی در ارتقای شاخصه های بهداشتی و سطح کیفی زندگی را نمی توان نادیده گرفت و بدون اغراق می توان گفت” پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حرکت قابل توجه در زمینه آبرسانی به شهرهای آذربایجان غربی انجام گرفته است و این خدمات رسانی با تاسیس شرکت آب و فاضلاب شهری در آذربایجان غربی، شتاب بیشتری به خود گرفته است.”

یکم دی ماه سال 70 که شرکت آب و فاضلاب شهری در آذربایجان غربی کار خود را آغاز کرد، میزان بهره مندی شهرهای آذربایجان غربی از آب شرب سالم و بهداشتی 86 درصدی با جمعیت 976 هزار نفر گردید  و به جرات می توان گفت، در آن زمان، در بحث جمع آوری بهداشتی فاضلاب نیز حرفی برای گفتن نداشتیم.

رسول اکبری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در این خصوص گفت: سال 70، آذربایجان غربی دارای 22 شهر بود و هم اکنون با افزایش تعداد شهرها، 38 شهر زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی قرار دارد.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات به 38 شهر استان به صورت متوازن انجام می گیرد و هم اکنون 100 درصد جمعیت شهری استان از خدمات این شرکت در بخش آبرسانی بهره مند بوده و تمام مردم استان در شهرهای مختلف از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه توجه به کیفیت آب شرب یکی از مهمترین موضوعاتی است که این شرکت همواره به آن توجه داشته است، افزود: آب شرب مورد استفاده در استان با استانداردهای جهانی مطابقت دارد.

اکبری با بیان اینکه در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، مخازن ذخیره آب 94 هزار مترمکعب بود، اعلام کرد: این رقم در حال حاضر به 392 هزار مترمکعب افزایش یافته که در این بازه زمانی شاهد افزایش 4 برابری حجم مخازن ذخیره آب در استان هستیم.

وی با بیان اینکه در این مدت شبکه توزیع آب نیز از نظر طولی 9 برابر شده است، طول شبکه توزیع آب استان را تا پایان دی ماه امسال، 4901 کیلومتر عنوان کرد و گفت: طول شبکه توزیع آب در سال57 حدود 546 کیلومتر بود.

این مسئول با بیان اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، جمعیت زیر پوشش شبکه توزیع آب استان 94 هزار و 800 نفر بود، اعلام کرد: این تعداد در سال 71 به 976 هزار نفر افزایش یافته بود که این رقم در حال حاضر 2 میلیون و 173 هزار و 886 نفر و معادل کل جمعیت شهری استان است.

رئیس هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه شاهد افزایش 23 برابری از نظر جمعیت زیر پوشش آب استان در 40 سال گذشته هستیم، ادامه داد: از نظر تعداد انشعابات نیز در این مدت رشد 22 برابری داریم.

اکبری تعداد انشعابات آب استان را در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، 28 هزار و 610 فقره عنوان کرد و گفت: این تعداد در پایان آبان ماه سال 97 به 634 هزار و 658 فقره افزایش یافته است.

وی در ادامه با بیان اینکه کیفیت آب از اولویت های مهم دیگری است که طی چند دهه اخیر به آن توجه جدی شده است، گفت: احداث تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب و احداث چندین آزمایشگاه کنترل کیفی بر اساس آخرین تکنولوژی و استانداردهای روز از اقدامات مهم در این حوزه بوده است.

این مسئول یادآور شد: استفاده از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری روز دنیا با تکیه بر دانش بومی در زمینه سیستم های تله متری و اسکادا و همچنین هوشمندسازی شبکه های انتقال و توزیع آب، شرایط پایداری را در حوزه تأمین آب به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه توجه به کیفیت آب نیز مورد تاکید و توجه قرار دارد، افزود: در این راستا 17 واحد آزمایشگاه آب در استان فعالیت دارند که این تعداد در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی 2 واحد بود که این رشد 8.5 برابری در تعداد آزمایشگاه های آب، نشان از توجه هر چه بیشتر به بحث کیفی و سالم سازی آب شرب است.

وی با بیان اینکه هم اکنون 12 تصفیه خانه مجهز و فعال در استان کار تصفیه آب را عهده دار هستند، یادآور شد: در این زمینه نیز نسبت به اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، رشد 6 برابری را شاهد هستیم.

این مسئول با بیان اینکه در بحث تامین آب شرب نیز در استان اقدامات شاخصی انجام گرفته است، اظهار داشت: تامین آب شرب استان از طریق 203 حلقه چاه و 11 دهنه چشمه انجام می گیرد و آذربایجان غربی ظرفیت تامین 10 هزار و 268 لیتر در ثانیه را دارد که این رقم در بدو پیروزی انقلاب اسلامی 748

 

لیتر در ثانیه بود که در این راستا شاهد رشد 14 برابری هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه ارتقای سطح کیفی آب شرب یکی از موضوعات مهم و مورد توجه این شرکت است، یادآور شد: آب شرب قابل مصرف از نظر بار میکروبی، بیولوژی، شیمی، المانهای سنگین و مواد آلی و سموم مورد آزمایش قرار می گیرد که آب شرب استان از نظر کیفیت کلر باقی مانده 99.82 درصد، میکروبی 100 درصد،از نظر HPC100 درصد و از نظر کدورت 99.84 درصد مطلوب است.

*افزایش 100 درصدی بهره مندی از خدمات فاضلاب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در ادامه به وضعیت جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب اشاره کرد و گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، جمعیت بهره مند از خدمات فاضلاب صفر بود ولی در حال حاضر با تلاشهای انجام گرفته، این رقم به 64.2 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 540 هزار واحد مسکونی از خدمات فاضلاب در سطح استان استفاده مینمایند ، ادامه داد: طول شبکه مدرن جمع آوری فاضلاب استان 2 هزار و 734.5کیلومتر و طول خطوط انتقال نیز 82 کیلومتر است.

اکبری با بیان اینکه یک میلیون و 395 هزار و 516 نفر از جمعیت شهری استان زیر پوشش خدمات فاضلاب شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی قرار دارند، اعلام کرد: 13 شهر استان از تاسیسات فاضلاب برخوردار بوده و از این تعداد در 11 شهر استان انشعاب فاضلاب واگذار شده است که با اتمام عملیات اجرایی، شاهد واگذاری انشعاب در دو شهر دیگر استان نیز خواهیم بود.

وی تعداد تصفیه خانه های فاضلاب استان را 12 واحد عنوان کرد و افزود: 10 واحد آزمایشگاه فاضلاب نیز در استان در مدار بهره برداری قرار دارد.

این مسئول اذعان داشت: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی با وجود تحریم ‌هایی که بر کشور ما تحمیل شده نگرانی برای تامین آب مردم وجود ندارد و همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 3 پروژه و طرح بزرگ در بخش آب و فاضلاب شهری به بهره ‌برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان اینکه ظرفیت تصفیه خانه های فاضلاب استان 300 هزار مترمکعب در شبانه روز است، ادامه داد: سامانه فاضلاب نیز در شهرهای سردشت، سلماس، قره ضیاءالدین، مهاباد، میاندوآب، نقده، ارومیه، بوکان، خوی، پیرانشهر در حال بهره برداری است، اظهار داشت: از این تعداد مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه با 500 میلیارد ریال، مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب خوی با 480 میلیارد ریال و سامانه فاضلاب گلمان ارومیه با 350 میلیارد ریال اعتبار در دست احداث بود و دهه فجر امسال شاهد بهره برداری از سامانه آب مهاباد، سامانه فاضلاب گلمان و تصفیه خانه آب پلدشت خواهیم بود که برای به بهره برداری رسیدن این سه پروژه یک هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی ادامه داد: در زمینه تامین آب شرب بهداشتی و شبکه های فاضلاب طی این چهار دهه اقدامات بسیاری در استان انجام شده به طوری که هم اکنون تمام شهرهای این استان از آب آشامیدنی سالم برخوردارند و شبکه های فاضلاب نیز با سرعت خوبی در دست اجرا هستند.

 

تصاویر
  • صنعت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در گذر 40 سال تاریخ انقلاب
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

پیام ولایت

اطلاعیه
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی می باشد
طراحی و پشتیبانی: دفتر آمار و فن آوری اطلاعات
دی ان ان